Daha temiz mobilite: Batarya Termal Yönetimi

Batarya termal yönetimi, elektrikli bir aracın performansına nasıl katkıda bulunur?

Elektrikli aracın merkezinde, bugün aracın değerinin% 40'ını oluşturan elektrikli batarya var. Herhangi bir elektrikli aracın performansı ve dayanıklılığı, bataryasını etkileyen koşullara büyük ölçüde bağlıdır. Günümüzde bu tür araçların menzili hava şartlarına bağlı olup, çok sıcak veya çok soğuk koşullardan olumsuz etkilenmektedir. Aküyü şarj etmek için gereken süre, elektrikli araç sahipleri ve kullanıcıları için de önemli bir sorundur. Valeo, güç aktarım sistemlerine ek olarak, elektrikli araçların gelişimini ilerletmek için dünya lideri olduğu bir alan olan batarya termal yönetimi konusundaki uzmanlığını kullanır.

batarya

Elektrikli araçlarda önemli bir sorun olan batarya termal yönetimi

İnsan vücudunda olduğu gibi, pilin çalışma sıcaklığı her zaman izlenmeli, korunmalı ve optimum seviyede tutulmalıdır. Çok soğuksa tam gücünü vermez. Ve termometre çok yükseğe çıkarsa, alev alabilir. Batarya termal yönetimi, saklama, çalıştırma ve şarj sırasında hücreleri 15 ° ila 45 ° C aralığında tutarak daha uzun bir hizmet ömrü sağlar. Valeo, pilleri soğutmak veya ısıtmak ve sıcaklıklarını kontrol altında tutmak için gereken tüm teknolojilere sahiptir.

Elektrikli araçlar gerçek yaşam koşullarında test edildiğinde değerini kanıtlayan yenilikler

Şarj süreleri ve dış ortam sıcaklığı, geniş sıcaklık değişimlerine maruz kalan pilin performansı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.

Hızlı şarj terminaline bağlandığında, pil normal sınırının üzerine ısınır ve dolayısıyla daha fazla soğutma gerektirir. Valeo'da bu, hem aküyü soğutan hem de kabinde klima sağlayan klima döngümüzde bazı ayarlamalar yapmamızı sağladı. Amaç, kabin ve batarya arasında doğru enerji dengesini bulmaktır. Örneğin, bataryayı soğuturken klima devresi ısıyı geri kazanır ve gerektiğinde kabine aktarabilir.

Kışın, dış hava sıcaklığının soğuk olduğu zamanlarda, akünün etkili hızlanma ve hızlı şarj sağlamak için ön ısıtmaya ihtiyacı olabilir. Bu, pil takımının ısı eşanjöründe dolaşan sıvıyı ısıtan özel bir yüksek voltaj bileşeni aracılığıyla yapılabilir.

 

 

Size uygun bir web sitesi için profilinizi şimdi seçin