Profilinizi seçin:
Garaj
  • Bayi
  • Sürücü

Yedek parça işini etkileyen ana trendler

Yedek parça işini etkileyen ana trendler
Valeo Service Başkanı Eric Schuler'e ve Valeo Baş Mühendisi ve Pazarlama Başkanı Michel Forissier'e, otomotiv yedek parça işinin geleceği ile ilgili düşüncelerini sorduk. Şöyle cevaplar aldık.


Yedek parça pazarında elektrifikasyonun ve dijitalleşmenin güçlü etkisi

 

Eric Schuler: Valeo olarak, araçların elektrifikasyonunu ve dijitalleşmeyi yedek parça sektöründe inanılmaz etkilere sebep olacak iki büyük devrim olarak görüyoruz.

 

Gerçekten de, günümüzde otomotiv sektöründe elektrikli araçlara doğru güçlü bir kayış görüyoruz. CAFE (Birleşik Ortalama Yakıt Verimliliği) yönetmeliklerinin daha global bir boyut kazandığını, önümüzdeki birkaç yılda gittikçe daha fazla şehrin ve eyaletin dizel araçları yasakladığını, Çin'in 2030 itibariyle %40'lık yalnızca elektrikli araç kotasını uygulamaya koyduğunu ve otomotiv üreticilerinin elektrikli araç tekliflerini ciddi anlamda geliştirdiklerini dikkate aldığımızda (2021 itibariyle 200'den fazla elektrikli araç modeli piyasaya sürüldü), 2020 yılında %5 olan elektrikli araç satışının köklü bir değişim yaşayarak 2030 yılında tahmini olarak %68'lere çıkacağını öngörüyoruz.


Bugün 3 araçtan 1'i Valeo çözümü ile donatılıyor


Michel Forissier: Valeo olarak, şu an itibariyle elektrikli sistemlerde 1 numarayız. Gezegenimizde 3 araçtan 1'i Valeo çözümü ile donatılıyor. Hibrit ve elektrikli araçlar için düşük ve yüksek gerilimli çözümlerin üretimini artırıyoruz ve önümüzdeki üç yılda 90 yeni aracı sahip olduğumuz teknoloji ile donatacağız. Portföyümüz yeni çözümlerle sürekli olarak büyümekte ve yeni E-Mobilite türleri ortaya çıktıkça binek araç ve hafif ticari araç dışında çözümler geliştirmeye çalışıyoruz. Aslında, elektrikli bisikletler, elektrikli scooterlar, elektrikli robotlar, elektrikli insansı robotlar, şehir içi kullanımına yönelik elektrikli araçlar ve elektrikli kargo teslimat kamyonları sunmaya başladık. Son olarak önemli bir husus da 2022 yılında, elektrifikasyonun gelişmesine yardımcı olmak amacıyla AC şarj istasyonlarımızla yeni bir ürün yelpazesini kullanıma sunacağız.


Gittikçe büyüyen ürün portföyü


Eric Schuler: Yedek parça müşterilerimiz için sunduğumuz değer teklifiyle, şu anda otoparklarda bulunan hibrit ve elektrikli araçların gelecekteki onarım ve bakım ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ürün teklifi ve hizmetleri açısından en iyi desteği sunuyoruz, 2022 yılında portföyümüzdeki stok kalemlerini 2.500'den 4.000'e çıkarıyoruz. 2021 yılında 48 V iBSG sistemleri (Entegre Kayışlı Marş Jeneratör) ile yeni fırsatlar açtık ve 2022 yılından itibaren elektrikli araçlardaki yeni soğutma teknolojileri ile bağlantılı teknik parçalarla ve ayrıca elektrikli motorlar, yerleşik şarj cihazları ve DC/DC dönüştürücüler gibi yeni güç aktarım cihazları ve bu ürünlere bağlı yazılımlar hakkındaki tüm bilgiler ile bu fırsatları sürdüreceğiz.


Gelişmiş çevrimiçi teknik destek

 

Eric Schuler: Tamirhanelere ve distribütörlere daha da destek sunmak için hizmetlerimizin dijitalleşmesine yönelik daha fazla çaba ortaya koyuyoruz. Örneğin, teknisyenlere gelişmiş çevrimiçi teknik destek sağlamak amacıyla Valeo Tech@ssist'i geliştirdik.

 

Tech@ssist üç ana işlev sunan dijital bir modüldür. Şu anda 45.000'den fazla referans bulunan çok hızlı ve sezgisel bir arama motorudur. Kullanıcı ürünleri şasi numarasına, araç türüne veya ürün referansına göre kolayca arama yapabilir ve teknik özellikler, resimler veya otomotiv üreticilerinin uyumluluk bilgileri gibi tüm mevcut bilgilere erişebilir.

 

Tech@ssist, ayrıca teknik servis bültenleri, güvenlik veri sayfaları, eğitimler, videolar ve montaj talimatları gibi 5.000'den fazla teknik belge kütüphanesine erişim sunar. Ve son olarak, teknik otomotiv bakımının gittikçe daha karmaşık hale geldiğinin farkında olduğumuzdan, canlı veya kayıt altına alınmış bir şekilde takip edilebilen çevrimiçi web seminerleri geliştirdik (şu anda 450'den fazla web semineri var).


Valeo öncülük yapıyor


Valeo olarak, elektrifikasyonun otoparkların durumunu sonsuza kadar dönüştüreceğinden ve dijitalleşmenin tamirhaneler ve distribütörler açısından gerçek iş fırsatları sunacağından eminiz. Lider bir şirket olarak, bu yeni duruma öncülük ediyoruz ve iş ortaklarımızın bu yolda sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz!