Profilinizi seçin:
Garaj
  • Bayi
  • Sürücü

Debriyaj Alt Merkezi (C.R.C.)

Gelişen teknolojiler ve yeni araç imalatçılarının ihtiyaçları nedeniyle pedal ile kol arasında düz çizgi şeklinde bir kablo yerleştirmek artık çok daha zor bir hal almıştır. Bu nedenle de günümüzde çok daha fazla sayıda araçta hidrolik sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler, manuel sistemlere kıyasla hem daha esnek hem de daha güvenilirdir. Öncelikle pedal kullanımını hem daha verimli hem de daha tutarlı hale getirir. 

İkinci olarak ise kullanılan malzeme çok daha hafif (standart debriyaj sistemi komutasına kıyasla %70 daha hafif) ve çok daha kompakt yapıdadır. Bu teknolojinin OE projelerinde uygulamaya konulmasının daha kolay olmasının asıl sebebi budur. 

Pazardaki bu trende yanıt olarak Valeo, birçok farklı hidrolik parça geliştirmiştir: debriyaj üst merkezi (CMC), debriyaj alt merkezi (CRC) ve hidrolik rulman (CSC). Hem debriyaj üst merkezi hem de debriyaj alt merkezi “yarı hidrolik” sistemde kullanılıyorken “tam hidrolik” sistem ise CMC ve CSC’yi kullanır. “Yarı hidrolik” sistem, bir vericiden (CMC), bir hortumdan ve bir alıcıdan oluşur. Bu sistem için alıcı CRC’dir. Valeo’nun ürün serisi, Fiat Punto, Ford Transit, Hyundai Accent, Kia Picanto gibi modelleri kapsayan 55’den fazla parça numarasından oluşur. “Yarı hidrolik” sistemde debriyaj pedalı kolu, debriyaj ana silindirindeki (CMC) bir pistonu çalıştırır.

Bu işlem, hidrolik sıvısını debriyaj alt merkezine (CRC) dek bir borudan geçmeye zorlar ve burada bir başka piston da debriyajı devreden çıkartma mekanizmasını çalıştırır. Araca bir CRC takıldığında hidrolik sistem ile debriyaj arasındaki ara bağlantı, debriyaj çatalı veya serbest bırakma rulmanı ile gerçekleştirilir. CSC’nin (tam hidrolik sistemdeki) aksine CRC, her zaman Debriyaj muhafazası dışında bulunduğundan değiştirilmesi çok kolay ve çabuktur. Bu parçayı değiştirmek için vites kutusunun sökülmesine gerek yoktur. Bu nedenle de vites kutusunu sökmeden hidrolik bileşenleri yenisiyle değiştirmek kolay ve hızlıdır. Profesyoneller için bir CRC’nin değiştirilmesi yaklaşık 20 dakika sürer.