Profilinizi seçin:
Garaj
  • Bayi
  • Sürücü

Binek Araçlar İçin Elektronik Balastlar

Xenon ışık kaynakları, yüksek voltajın tetiklenmesine ihtiyaç duyar. Xenon nesline bağlı olarak montaj kuralları hafif farklılıklar gösterebilir ancak temel prensip, Xenon sistemi düzenlenmeden ve servise konulmadan önce temel bazı önlemlerin alınması şeklindedir. Xenon lambası çalışmaya başlarken balast ve ateşleyici tarafından yirmi bin volt (20kV) yayılır, bu nedenle aydınlatma bakımı prosedürü için sistemin kapanmasını sağlamak önemlidir.

 

Konfor fonksiyonlarıyla donatılmış bazı araçlar, aydınlatma sistemini anahtarın sokulması veya kapının açılması halinde devreye sokabilmektedir ancak pazardaki araçların çeşitliliği nedeniyle ancak bağlantısı kesilmiş bir akü, 20kV elektrik boşalmasından operatörleri tamamen koruyabilir.

 

Xenon lambalar yüksek voltaj ve yüksek akım kontrollü olup sabit haldeyken 200Hz frekansa sahiptir. Bu sinyaller, araç elektroniğinin bozulması için olası kaynaklardır. Otomotiv Elektromanyetik Uyumluluğu (EMC) ile uygun hareket etmek için balast ünitesinden lamba konnektörüne dek sistemin tamamı kaplanır.